BPAA 2005 Competition
Schedule

June 23-26, 2005

Ellsworth Theatre
Pine Manor College
Chestnut Hill, MA

PRELIMINARY ROUND

Thursday, June 23rd

1:30 p.m. Allan Blumenthal, USA: Rachmaninoff, Chopin
1:45 p.m. Andrew Celentano, USA: Debussy
2:00 p.m. David Watson, USA: Bach, Liadov, Prokofiev
2:15 p.m. Jose Peixoto, Brazil: Schumann
2:30 p.m. Martin Chang, USA: Granados, Chopin
2:45 p.m. John Blasdale, USA: Bach

Break

3:30 p.m. Tim Adrianson, USA: Beach, Schuman
3:45 p.m. Art Manwelyan, USA: Bach, Alkan, Khachaturian
4:00 p.m. Mark Lutton, USA: Bach, Beethoven
4:15 p.m. Antoni Gryzik, France: Rachmaninoff
4:30 p.m. Anne Sinquin, France: Bach, Chopin
4:45 p.m. Eleonora Mahnken, USA: Hadjikakis

Break

5:30 p.m. Izumi Oi, USA: Brahms, Liszt
5:45 p.m. Robert Fraser, USA: Chopin, Rachmaninoff, Prokofiev
6:00 p.m. Logos Hall, USA: Brahms
6:15 p.m. Anthony Brinsdon, USA: Brahms
6:30 p.m. John Vineyard, USA: Chopin/Godowsky
6:45 p.m. Junya Awata, USA: Chopin, Schumann/Liszt

Friday, June 24th

Note: amended schedule and times:

1:45 p.m. Daniel Kandelman, Canada: Bach, Rachmaninoff, Joplin
2:00 p.m. John Rose, USA: Liszt
2:15 p.m. Shoko Hosono, USA: Rachmaninoff, Prokofiev
2:30 p.m. Kathleen Penny, Canada: Bach, Gottschalk
2:45 p.m. Lawrence Harris, USA: Chopin

Break

3:45 p.m. Ann Harper, USA: Khatchaturian, Gluck/Sgambati
4:00 p.m. Gerardo Molina, Mexico: Chopin, Liszt
4:15 p.m. Neil McKelvie, USA: Purcell/Stevenson, Chopin
4:30 p.m. Bruce Pfeffer, USA: Bach, Scriabin
4:45 p.m. Graeme Wilkinson, Canada: Chopin, de Falla

Break

5:30 p.m. Faiz Melhem, USA: Rachmaninoff, Schubert
5:45 p.m. Jonathan Hanks, USA: Messiaen, Schumann
6:00 p.m. Louis Dalaveris, USA: Scriabin
6:15 p.m. Suzanne Fremon, USA: Brahms
6:30 p.m. Mark Cannon, USA: Chopin
6:45 p.m. Henri Delbeau, USA: Scarlatti, Gluck/Sgambati, Liszt

SEMIFINALIST ROUND

Saturday, June 25th,

1:30 p.m. Jonathan Hanks, Physician, USA: Mozart, Prokofiev, Beethoven
1:55 p.m. Henri Delbeau, Physician, USA: Liszt
2:20 p.m. Allan Blumenthal, Psychiatrist, USA: Granados, Chopin, Schumann
2:45 p.m. Gerardo Molina, Computer Systems Engineer, Mexico: Ravel

Break

3:20 p.m. Suzanne Fremon, Childbirth Professional, USA: Schubert
3:45 p.m. Louis Dalaveris, Opthalmologist, USA: Haydn, Chopin
4:10 p.m. Tim Adrianson, Food Technologist, USA: Foote, Ruggles, Fine
4:35 p.m. Bruce Pfeffer, Cell Biologist, USA: Schubert, Brahms, Gottschalk

Break

5:10 p.m. John Rose, Special Education Teacher, USA: Rachmaninoff, Rose, Liszt
5:35 p.m. Robert Fraser, Lawyer (retired), USA: Rachmaninoff, Beethoven
6:00 p.m. Kathleen Penny, Lawyer, Canada, USA: Debussy, Prokofiev
6:25 p.m. Mark Cannon, psychiatrist, USA: Chopin, Seymour Bernstein

FINALIST ROUND

Sunday June 26th

2:05 p.m. Gerardo Molina, Computer Systems Engineer, Mexico: Chopin, Prokofiev
2:40 p.m. Tim Adrianson, Food Technologist, USA: Mac Dowell, Ives, Porter
3:15 p.m. Henri Delbeau, Physician, USA: Schubert

Break

4:05 p.m. Robert Fraser, Retired Lawyer, USA: Chopin, Prokofiev
4:40 p.m. John Rose, Special Education Teacher, USA: Prokofiev
5:45 p.m. Awards Ceremony

MASTERCLASS SCHEDULE

Founders Room
Ferry Administration Building
Pine Manor College

Thursday, June 23rd, 9:30 a.m. to 12:30 p.m. Masterclass with Leslie Amper
Friday, June 24th, 9:30 a.m. to 12:30 p.m. Masterclass with Timothy McFarland
Saturday, June 25th, 10 a.m. to 12:00 noon. Masterclass with Sergey Schepkin (This is an additional Class)

Each class will feature four students, playing works of their own choice

Auditing price: $10 (free for competition contestants)

PIANO MARATHON
A recital by contestants who do not progress to the semifinals will be held in the Founder's Room on Sunday morning, 9 a.m. to 12 noon. Admission is free.